Pogranicze polsko-rosyjskie.  

 

Mówiąc o pograniczu polsko-rosyjskim, warto zastanowić się, czy faktycznie jeszcze ono istnieje. Wszak Polska graniczy obecnie z Rosją tylko Obwodem Kaliningradzkim. Wskazywałoby to, że mamy obecnie niewiele wspólnego. Jednak nasze wielowiekowe sąsiedztwo stworzyło pewne relacje kulturowe.

Spotkanie z Ambasadorem Armenii

 

11 lutego 2015r. w " Domu Przyjaźni" odbyło się robocze spotkanie z Ambasadorem Armenii Edgarem Ghazaryanem, który niedawno rozpoczął misję dyplomatyczną w Polsce.

Spotkanie z Ambasadorem Białorusi

 

17 lutego br. w „Domu Przyjaźni” odbyło się spotkanie z Ambasadora Aleksandra Averyanowa z licznym aktywem Stowarzyszenia Współpracy Polska - Rosja i Stowarzyszenia Współpracy Polska- Wschód.

11 marca w „Domu Przyjaźni” odbyło się spotkanie z Ambasadorem Sergiejem Andrejewem

 

Festiwal odbył się w dniach 16-17 maja 2015 w mieście Bałaszycha. Polskę reprezentował m.in. 10-cio osobowy studencki zespół artystyczny Koła Naukowego "Dialog Kultur" z Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego.

8.06.2015 r. w Radomiu przebywał Ambasador Sergiej Andriejew. Ambasador spotkał się również z grupą członków Stowarzyszenia Współpracy Polska – Wschód, Stowarzyszenia Współpracy Polska – Rosja i Absolwentów Wyższych Uczelni Rosji.   

Wizyta na cmentarzu w Tonkielach

 

Delegacja SWP-R i SWP-W w dniu 23 czerwca 2015 r. przebywała na cmentarzu poległych Żołnierzy Radzieckich, w miejscowości Tonkiele koło Drohiczyna w powiecie Siemiatyckim.

Przedstawiamy niezwykły projekt polskiej i rosyjskiej młodzieży: w którym udział wzięli uczniowie z Zespołu Szkół im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie oraz ich rówieśnicy z Szkoły Średniej nr 216  im. Adama Mickiewicza w Sankt Petersburgu. Materiał obszerny, ale warty przeczytania. Polecamy!

17 listopada w Domu Przyjaźni odbyło się spotkanie dyskusyjne na temat treści kwartalnika pt."Wiestnik Europy - Polska"

W związku z 71-rocznicą tragicznej śmierci  gen. Iwana Czernichowskiego w Pieniężnie, 14 lutego, przebywały delegacje: Ambasady Rosyjskiej, Administracji Obwodu Kaliningradzkiego, Konsulatu Generalnego FR w Gdańsku, polskich organizacji kombatanckich, a także przedstawicele SWP-W i SWP-R.

Organizacje społeczne skupiające osoby rosyjskiego pochodzenia mieszkające na stałe w Polsce zorganizowały w Dzielnicy Białołęka w dniu 13 marca 2016 roku obchody tradycyjnego rosyjskiego święta ludowego „Maslenica”.

Członkowie Zarządu Klubu Absolwentów Wyższych Uczelni Rosji w dniu 20 lipca 2016 roku spotkali się z Ambasadorem Federacji Rosyjskiej w Polsce Sergeyem Andreevem.

W dniach 14-17 listopada z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji w Moskwie odbyły się uroczystości międzynarodowe – finał moskiewskiego forum młodzieżowego „Różnojęzyczna Moskwa wielu obliczy”.

W dniu 21.11.2016 roku w Ambasadzie Republiki Białoruś w Warszawie, odbyło się spotkanie Ambasadora Aleksandra Averyanova z Prezydium Zarządu Klubu Absolwentów Uczelni Rosyjskich (Radzieckich), działającym przy Stowarzyszeniu Współpracy Polska – Wschód.

Dialog Kultur

Projekt  finansowany  z  Funduszy  Inicjatyw  Obywatelskich 

STOWARZYSZENIE WSPÓŁPRACY POLSKA-ROSJA