Międzynarodowy Festiwal  

Piosenki - Anna German 

Projekt  finansowany  z  Funduszy  Inicjatyw  Obywatelskich 

PARTNERZY 

STOWARZYSZENIE WSPÓŁPRACY POLSKA-ROSJA

Troje zwycięzców z Polski pojedzie “Do Rosji z piłką!”

 

 

Fundacja „Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia” podsumowała wyniki dwutygodniowego konkursu wiedzy o Rosji oraz o związkach kulturowych i historycznych pomiędzy Rosją a Polską  “Do Rosji z piłką!” i podjęła decyzję odnośnie tego kto pojedzie wspierać polski zespół w fazie grupowej Mistrzostw Świata FIFA 2018.

 

Oto zwycięzcy:

Dorota Walczak – podyplomowa studentka Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego i studentka filologii rosyjskiej;

Cezar Jędrysko – audytor, absolwent Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego;

Mateusz Raj – student  Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Jury konkursu było wielce szacowne: przewodzili mu główny trener reprezentacji Rosji w piłce nożnej Stanisław Czerczesow i pierwszy polski kosmonauta Mirosław Hermaszewski. Pozostali członkowie to: dramatopisarz Nikołaj Kolada, dziennikarka Barbara Włodarczyk, pisarz Wiktor Jerofiejew oraz piłkarz Maciej Rybus – reprezentant Polski na co dzień występujący na pozycji pomocnika w rosyjskim klubie “Lokomotiw”.Wszystkim członkom jury Fundacja serdecznie dziękuje za ich pracę!

 

Konkurs odbył się online poprzez stronę internetową www.russia2018.rospolcentr.ru. Na konkurs nadesłano ponad 100 zgłoszeń, stronę odwiedzono około 4 tysięcy razy. Miło jest zauważyć, że odpowiedzi pochodziły z różnych miast w Polsce – nie tylko z tak dużych jak Warszawa, Kraków czy Lublin, ale także z mniejszych jak np.Łęсzyca czyEłk. Wielu uczestników twierdzi, że pytania nie były łatwe. Za to nagrody były bardzo wartościowe: bilety na wszystkie mecze fazy grupowej Mistrzostw Świata z udziałem polskiego zespołu. Mianowicie: 19 czerwca w Moskwie, 24 czerwca  w Kazaniu i 28 czerwca w Wołgogradzie.

 

Czasami w piłce nożnej zdarza się tak, że nie tylko dla gracze, ale także kibice muszą wykazać się wytrwałością, aby wygrać.Przed osobami biorącymi udział w konkursie nie postawiono ograniczeń co do sposobów wyszukiwania informacji. Pytania konkursowe zostały tak przygotowane, aby zachęcić uczestników z Polski do zdobywania nowych wiadomości o Rosji i powiązaniach pomiędzy Rosją a Polską.

 

Osobliwością konkursu było to, że uczestnicy musieli się wykazać nie tylko bardzo dobrą znajomością stosunków rosyjsko-polskich, ale także napisać esej na temat tego, co ich osobiście łączy z Rosją.Teraz, dzięki konkursowi, zwycięzcy będą mieli okazję nie tylko obejrzeć trzy mecze Mistrzostw Świata bezpośrednio na stadionach, ale także poznać przedstawicieli różnych kultur wielonarodowej Rosji, zobaczyć ten kraj i dowiedzieć się  jakim jest naprawdę.

 

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w ramach otwarcia w Warszawie „Rosyjskiego domu kibica”. Na stronie internetowej konkursu można zobaczyć odpowiedzi na pytania konkursowe a także zapoznać się z pracami twórczymi zwycięzców.

 

Fundacja serdecznie dziękuje partnerom konkursu: Rosyjskiemu Centrum Nauki i Kultury i jego dyrektorowi Igorowi Żukowskiemu, Polsko-Rosyjskiemu Centrum Dialogu i Porozumienia oraz Stowarzyszeniu Współpracy Polska-Wschód i Stowarzyszeniu Współpracy Polsko-Rosyjskiej za wsparcie informacyjne i pomoc dystrybucyjną, a osobiście Grzegorzowi Wiśniewskiemu za pomoc przy literackim redagowaniu naszych polskich tłumaczeń i Ariadnie Rokossowskiej za aktywny udział na wszystkich etapach konkursu.

 

Fundacja „Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia” jest organizacją non-profit założoną w 2011 roku, równolegle z podobną polską strukturą, Polsko-Rosyjskim Centrum Dialogu i Porozumienia, po spotkaniu i stosownej umowie ówczesnych premierów Rosji i Polski – Władimira Putina i Donalda Tuska.Fundacja stara się zapewnić możliwości szerokiego dialogu i współpracy między Rosją a Polską w dziedzinie kultury, nauki i edukacji, w szczególności poprzez sprzyjanie badaniom naukowym, upowszechnianiu wiedzy o stosunkach rosyjsko-polskich, historii, kulturze i dziedzictwie obu narodów, działalności wydawniczej i wspieraniu wszelkich projektów ukierunkowanych na te cele.