Międzynarodowy Festiwal  

Piosenki - Anna German 

Projekt  finansowany  z  Funduszy  Inicjatyw  Obywatelskich 

PARTNERZY 

STOWARZYSZENIE WSPÓŁPRACY POLSKA-ROSJA

Gmina Gżel położona jest 60 kilometrów na południowy wschód od Moskwy i słynie z produkcji porcelany. To właśnie na terenie tej znanej gminy, w Rieczyckiej Średniej Szkole Ogólnokształcącej, od 2 do 10 maja odbyło się spotkanie uczniów z Polski, Rosji oraz Serbii. Nasz kraj reprezentowała delegacja z warszawskiego Gimnazjum nr 22 im. gen. P. Szembeka. Warto podkreślić, że nie była to pierwsza wizytaprzedstawicieli tej szkoły w Gżelu. Pierwszy krok na rzecz rozwoju partnerskich relacji został zrobiony na początku 2016 roku, kiedy Dyrektor Gimnazjum Lilla Fota-Giedz oraz nauczyciel języka rosyjskiego i członek Stowarzyszenia Współpracy Polska-Rosja Michał Warych podpisali w Rieczyckiej Szkole list intencyjny o współpracy. Następnym krokiem była rewizyta gości z Gżelu na czele z Dyrektor Natalią Griebiennikową i wójt Gżelu Galiną Golinkową6 lutego 2017r. w Warszawie. Natomiastw marcu br. odbyło się spotkanie z EwelinąOszkiel – nauczycielem matematyki w Gimnazjum nr 22 i Michałem Warychem na Uniwersytecie Przyjaźni Narodów w Moskwie, który to Uniwersytet udziela wsparcia merytorycznego Rieczyckiej Szkole.

 

Przyjazd uczniów wraz z nauczycielami z Polski i Serbii wzbudził szczere zainteresowanie, a na każdym kroku uczestnicy wymiany mogli przekonać się o życzliwości i ciepłym podejściu strony rosyjskiej. Świadczyć o tym może chociażby fakt, że uczniowie nie mieszkali w hotelu, a zostali przyjęci przez rosyjskie rodziny, które poza zakwaterowaniem zapewniły pełne wyżywienie. Program pobytu był bardzo bogaty i twórczy. W trakcie 9 dni uczniowie otworzyli Klub Przyjaźni Słowiańskiej, wzięli udział w warsztatach z lepienia garnków, odwiedzili miejscowe fabryki porcelany, założyli Sad Przyjaźni, uczestniczyli w szkolnych obchodach z okazji Dnia Zwycięstwa, zwiedzili Moskwę, w Teatrze Kremlowskim obejrzeli balet „Rusłan i Ludmiła”, występowali w szkolnym programie artystycznym, a co najważniejsze nawiązali przyjacielskie relacje ze swoimi nowymi Koleżankami i Kolegami.

 

Czas niestety minął nieubłaganie i trzeba było wracać do Polski, czego nikt nie chciał. Na pożegnanie wszyscy uczniowie wymienili się swoimi danymi kontaktowymi, a Dyrektor Gimnazjum nr 22 Lilla Fota-Giedz oficjalnie zaprosiła szkołę rosyjską do Warszawy

w dniach 16-23 października 2017 roku.

 

Ze szczegółową dokumentacją zdjęciową z pobytu można zapoznać się na oficjalnej stronie gminy Gżel. Zapraszamy!!

 

 

 

 

Polscy i rosyjscy uczniowie nakręcili ponadto 2 filmiki, do obejrzenia których zachęcamy!

 

 

 

 

Młodzieżowe forum w Gżelu