Międzynarodowy Festiwal  

Piosenki - Anna German 

Projekt  finansowany  z  Funduszy  Inicjatyw  Obywatelskich 

PARTNERZY 

STOWARZYSZENIE WSPÓŁPRACY POLSKA-ROSJA

10 osobowa grupa zwycięzców Ogólnopolskiego Konkursu "Wiedza o Rosji" /19 maja br./, zgodnie z przyjętym Regulaminem, przebywała w dniach 23 - 30 września 2017 r. / bezpłatnie / w Federacji Rosyjskiej. Studentom reprezentującym Uniwersytety w Warszawie, Jagielloński w Krakowie, we Wrocławiu, Białymstoku i Szkołę Główną Handlową w Warszawie, towarzyszyli: dr Patrycja Spytek z Wydziału Lingwistyki Stosowanej UW i Leszek Solarek - Prezes Oddziału SWP-W w Wałbrzychu, działacz SWP-R.

 

Delegacja zrealizowała ciekawy, bardzo ambitny i bogaty program. Zwiedziła Moskwę i przez 5 dni przebywała w Ałtajskim Kraju, spotykając się z kierownictwami, wykładowcami i studentami Ałtajskiego Państwowego Uniwersytetu w Barnaule, Ałtajskiego Państwowego Instytutu Kultury i Ałtajskiej Akademii Gościnności oraz licznymi Organizacjami Polonijnymi. Nasza Delegacja była serdecznie i życzliwie przyjmowana. Wróciła ze wspaniałymi wspomnieniami i przeżyciami.

 

Ogromny wysiłek w przygotowanie wizyty włożyli nasi partnerzy z Organizacji Polonijnych z Barnaulu i Bijska i przede wszystkim Fundacja "Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia", która w całości sfinansowała Projekt "Ałtajska wiosna w Warszawie & Warszawska jesień w Ałtaju". Wielką pracę wykonała Pani Wanda Jarmolińska - znana działaczka polonijna w Ałtaju i Rosji. Swoje oceny i wrażenia z pobytu w Rosji nadesłało wielu uczestników a dwa najbardziej charakterystyczne publikujemy poniżej.

 

Pragną nadmienić, iż w przyszłym roku zamierzamy kontynuować podobne przedsięwzięcia, choć w nieco zmienionej formule. chcemy też organizować wymianę wakacyjną dzieci i młodzieży obu krajów połączoną z nauczaniem języka polskiego i rosyjskiego.

 

dr. Jerzy Smoliński.

Zwycięzcy konkursu "Wiedza o Rosji" w Ałtajskim Kraju

Dorota Walczak

To wspaniałe, że otrzymaliśmy możliwość wyjazdu do tak pięknego i mało znanego w Polsce regionu Rosji, miejsca, w którym nie był nikt z naszych znajomych. Przekonaliśmy się, że wszyscy ludzie, Rosjanie, z którymi się tam spotykaliśmy, byli do nas bardzo pozytywnie i życzliwie nastawieni, a w pensjonacie Usad'ba Krugłowych w miejscowości Czeposz pod Gornoałtajskiem, w której zatrzymaliśmy się na trzy noce, traktowano nas niemal jak członków rodziny. Jestem też niesłychanie wdzięczna p. Patrycji Spytek i p. Dmitrijowi Gorodowowi, którzy okazali się wspaniałymi organizatorami i niesłychanie życzliwymi i przyjaznymi ludźmi. Bardzo dobrym pomysłem było to, że do Górnego Ałtaju pojechały z nami trzy studentki z Barnaułu, z którymi zaprzyjaźniliśmy się podczas podróży. Będziemy na pewno podtrzymywać z nimi kontakty.

Niestety mieliśmy zbyt mało czasu na samodzielne zwiedzanie pięknych okolic i kontakty z nowymi rosyjskimi znajomymi. Szkoda też, że nasze wizyty w barnaulskich uniwersytetach były tak krótkie, bo bardzo dobrze nam się rozmawiało z lokalnymi studentami.

Byłoby wspaniale, gdyby w przyszłości udało się zrealizować projekt, dzięki któremu tamtejsza młodzież mogłaby odwiedzić Polskę.

Daniel Zapilaj

Wyjazd uważam za bardzo udany. Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim zaangażowanie p. Patrycji w przygotowanie od strony formalnej i praktycznej. Bardzo się cieszę, że był również z nami Dima. Dzięki niemu (poza tym, że mieliśmy okazję poznać kolejnego wspaniałego przedstawiciela narodu rosyjskiego) będziemy mieli bogatą fotorelację z naszych podróży. Pomimo tego, że nasz pobyt w Moskwie był krótszy niż zakładaliśmy, również to uznaję za sukces – zobaczyć tak wiele w tak krótkim czasie! Nasz kierowca i pani przewodnik spisali się na medal!

W przyszłości warto poświęcić więcej czasu na spotkania z Polonią i nie tylko – kontakt z ludźmi, Polakami i Rosjanami dał mi (i myślę, że reszcie uczestników również) bardzo wiele. Warto też postawić na spotkania nieformalne – wydaje mi się, że te formalne niepotrzebnie tworzą dystans między stronami i sprawiają, że skrócenie go jest nieco trudniejsze. Ponadto, jestem zdania, że warto by również zebrać opinie Polonii u której gościliśmy. Jak ich oczekiwania miały się do tego, co zobaczyli, usłyszeli i czego doświadczyli w związku z naszym przyjazdem.

Mam nadzieję, że kolejne projekty będą jeszcze ciekawsze i że skorzystają na tym zarówno goście z Polski jak i Polonia na Syberii.